Białobrzewski Jerzy

Założyciel, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego „Ostrołęka”. Długoletni tancerz, później instruktor w Zespole Pieśni i Tańca „Kurpie”.

W 1984 r. założył ZTL „Ostrołęka”, który już po dwóch latach działalności zdobył najwyższe trofeum, „Złotą Jodłę”, na XIII Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Za zdobycie tej nagrody w 1987 r. Zespół wyjechał do Rovaniemi w Finlandii na Festiwal Międzynarodowy. Spełniło się marzenie p. Jerzego Białobrzewskiego, rodzimy folklor kurpiowski podbijał serca wielu tysięcy widzów w różnych krajach (czterokrotnie w Finlandii, trzykrotnie w Niemczech oraz dwukrotnie w Rosji, i wielokrotnie w Hiszpanii).

Organizator Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych. Wyłonieni podczas przeglądu najlepsi śpiewacy i kapele triumfują na festiwalach w Kazimierzu.

Zna wszystkich twórców i artystów ludowych z terenu Kurpiowszczyzny. Pomaga im w pokonywaniu różnych trudności tak natury artystycznej jak i często kłopotów osobistych. Dzięki niemu setki dzieci i młodzieży z terenu Ostrołęki wolny czas spędza tańcząc i śpiewając.

O Zespole napisano kilka prac magisterskich, w każdej z nich podkreślany jest ogromny udział p. Jerzego Białobrzewskiego w kultywowanie tradycji. Jest znany i ceniony nie tylko na Kurpiowszczyźnie.

Wniosek i Uchwała Rady Miasta Ostrołęki