Chalińska Alina
Z wykształcenia budowlaniec, z powołania trener, wychowawca, choreograf, instruktor. Znawca folkloru, obrzędów i tradycji kurpiowskiej. Od 1984 r. prowadzi Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka”, gdzie realizuje unikalny program łączący zajęcia wokalno-taneczne z kształtowaniem osobowości młodych ostrołęczan przy wykorzystaniu tradycji kurpiowskiej.
Urodziła się w Piaseczni w gminie Kadzidło, gdzie ukończyła szkołę podstawową. Po czym naukę kontynuowała w Technikum Budowlanym w Ostrołęce. Jest rodowitą Kurpianką, posiada bogatą wiedzę o regionie kurpiowskim, o jego tradycjach, obyczajach, pieśniach i tańcach. Tę ogromną wiedzę otrzymała od babci i rodziców.
Współpracę z Dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca „Ostrołęka” rozpoczyna się z momentem zapisania córki do zespołu. W 1987 r. podejmuje pracę w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Ostrołęce. Promuje folklor kurpiowski organizując w szkołach „Lekcje z folklorem”, prowadząc zajęcia w przedszkolach. Jest jednym z głównych organizatorów „Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych”, od lat zasiada jako juror i sekretarz komisji konkursowej. Aktywnie uczestniczy w szkoleniach tanecznych dla nauczycieli.
Już po dwóch latach działalności Zespół (wtedy jeszcze pod nazwą „Dziecięcy Zespól Pieśni i Tańca „Ostrołęka”) zdobywa najwyższe trofeum „Złotą Jodłę” na XIII Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. W 1987 r. Zespół wyjeżdża do Rovaniemi w Finlandii na Festiwal Międzynarodowy.
Tak zaczęło się spełniać marzenie p. Aliny Chalińskiej – rodzimy folklor kurpiowski i nie tylko, podbije serca wielu tysięcy widzów w różnych krajach. Zespół już wtedy ma w swoim programie oprócz tańców kurpiowskich, tańce łowickie, lubelskie, rzeszowskie. Zespół koncertował czterokrotnie w Finlandii, trzykrotnie w Niemczech oraz dwukrotnie w Rosji i wielokrotnie w Hiszpanii.
Wymiana międzynarodowa jest kontynuowana w dwie strony. Zespoły z zagranicy przyjeżdżają do Ostrołęki, by poznać nasz kraj i folklor, a szczególnie ziemię kurpiowską. Na swoje kolejne pięciolecia Zespół prezentuje się w coraz bogatszych programach artystycznych. Jest znany nie tylko na Kurpiowszczyźnie ale i daleko poza nią.
Zespół ciągle się rozwija. Coraz więcej młodzieży ulega magii swojego regionu. W roku 1991 Zespół zmienia nazwę na Zespól Tańca Ludowego „Ostrołęka”. Tancerze tańczą już wszystkie tańce narodowe.
W 2001 roku powstaje kolejna grupa w Zespole, grupa dorosłych. Są to rodzice dzieci już tańczących w Zespole. O Zespole mówi się, że jest to Zespół rodzinny, bywa że w Zespole tańczy cała rodzina.
W lipcu 2006 roku, ZTL „ Ostrołęka” pod kierownictwem Jerzego Białobrzewskiego i Aliny Chalińskiej zdobył „Łowicki Pasiak” będący Nagrodą Główną na V Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Łowiczu. Nagroda bardzo cenna, gdyż Zespół otrzymał ją w kategorii zespołów autentycznych, za folklor Kurpi Zielonych i Kurpi Białych. ZTL „Ostrołęka” jako nieliczny w Polsce tańczy tańce regionu Kurpi Białych.
W dniu 23 czerwca 2007 r. w wyniku ogromnej pracy p.Aliny Chalińskiej Zespół wystawiła po raz pierwszy „Wesele kurpiowskie” w trzech odsłonach. Za widowisko „Wesele kurpiowskie” Zespół otrzymał w 2008 r. główną nagrodę na Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych.
Za swoją pracę społeczną i zawodową otrzymała w 1998 r. odznakę „Za zasługi dla województwa ostrołęckiego” oraz za pracę na rzecz dzieci i młodzieży, odznakę „Przyjaciel Harcerstwa” w 1994 r.