Grądzka Hanna

Hanna Grądzka – ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pani Hanna Grądzka od 2011 roku jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Oddziału Powiatowego w Ostrołęce, gdzie działa na rzecz rodzin i dzieci pochodzących ze środowisk o niskim statusie materialnym oraz dzieci z rodzin patologicznych z obszaru Miasta Ostrołęki i Powiatu Ostrołęckiego. Jej praca na rzecz środowisk najuboższych, często również niewydolnych wychowawczo znacznie wykracza poza zadania statutowe organizacji pozarządowej jakim jest TPD. Zaangażowanie, zakres oraz jakość oddziaływań przyczynia się do łagodzenia skutków ubóstwa rodzin i zapobieganiu ich marginalizacji, wyrównywaniu startu i szans życiowych dzieci niepełnosprawnych i chorych, ochronie dzieci przed patologią, wykluczeniem społecznym, złym traktowaniem, dyskryminacją i wszelkimi formami krzywdzenia dzieci, a także upowszechnianiu i ochronie praw człowieka i swobód obywatelskich. Zorganizowała pięć Środowiskowych Ognisk Wychowawczych z dożywianiem. Opieką objęto 150 dzieci. Pozyskała środki finansowe oraz rzeczowe od sponsorów na wyposażenie i pomoce tych placówek. Poprzez pozyskiwanie środków unijnych wśród podopiecznych prowadzi akcje edukacyjne i oświatowe. W 2009 roku w ramach Englich for Unity, 45 dzieci skorzystało z bezpłatnych lekcji języka angielskiego. Celem tego programu było usprawnienie umiejętności posługiwania się tym językiem angielskim zgodnie z podstawą programową w szkole podstawowej. Pozyskała również środki finansowe na zorganizowanie cyklu zajęć wyrównujących szanse edukacyjne uczniów z deficytami rozwojowymi i posiadającymi braki w umiejętnościach i wiadomościach. Podnosiła umiejętności dzieci z zakresu bezpieczeństwa i higieny życia poprzez spotkania edukacyjne z inspektorami BHP, którzy informowali dzieci jak bezpiecznie spędzać czas i jak zachować się w nieprzewidzianych sytuacjach.
Corocznie z różnych okazji a także w celach rekreacyjnych organizuje wycieczki dla ok. 100 dzieci. Były to wycieczki do: Pałacu Prezydenckiego – spotkanie z śp. Prezydentową Marią Kaczyńską, do Sejmu i Senatu RP, Telewizji Polskiej, zwiedzanie Zamku Królewskiego, Wilanowa, Lotniska, Ogrodu Zoologicznego i wiele innych. Organizuje także imprezy okolicznościowe takie jak: dzień ogniskowicza, andrzejki, powitanie wiosny, bale karnawałowe, wystawy prac dziecięcych z okazji wybranych wydarzeń z roku kulturalnego miejscowości, w których funkcjonują ogniska wychowawcze.
Cyklicznymi imprezami dla dzieci są spotkania opłatkowe. Na to jedno z ważniejszych wydarzeń współpracuje z właścicielami sal bankietowych, którzy zapraszają dzieci, aby w pięknych sceneriach przeżywały te najpiękniejsze święta w roku. Każde ze 150. dzieci otrzymuje również paczki świąteczne. Dzięki życzliwości sponsorów (pracowników warszawskiego zakładu pracy) i pomysłowości Pani H. Grądzkiej zorganizowano akcję „list do świętego mikołaja”, a dzieci otrzymały prezenty zgodnie ze swoimi marzeniami zawartymi w listach.
Międzynarodowy Dzień Dziecka odbywa się od wielu lat na terenie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2. Potrafi pozyskiwać przyjaciół do działań TPD. Organizuje podopiecznym różnego rodzaju akcje, które pozwalają dzieciom zrozumieć otaczający je świat, który znają tylko z telewizji. Zorganizowała i zainteresowała różnorodne gremia Sejmikiem Dziecięcym, który przebiegał pod hasłem „Z podwórka do parlamentu”. Podjęła się zdiagnozowania autentycznych problemów szkolnych jakim jest: ciężki tornister i dostępność wody do picia w szkołach. Zainicjowała również w Ostrołęce obchody istnienia 90-lecia TPD w postaci szeroko zakrojonej akcji informacyjnej uwieńczonej spektaklem w wykonaniu dzieci z ognisk, które odbyło się w sali kinowej OCK. Pozyskała szerokie grono ludzi do propagowania idei korczakowskich w ramach obchodów Roku Korczakowskiego 2012. Zorganizowała na przestrzeni ostatnich lat kilka happeningów na terenie Ostrołęki i w Myszyńcu: „świat dziecięcy bez przemocy”, „dzieci alkoholowi mówią – nie”, „prawa dzieci” oraz współorganizowała wspólnie z Energa Elektrownie Ostrołęka spotkania z uczniami ostrołęckich i powiatowych szkół na temat bezpiecznego spędzania czasu w pobliżu infrastruktury energetycznej. Akcją objęto ok. 600 uczniów. Uzyskała stypendium od ostrołęckiej firmy, która opłaciła dla dwóch podopiecznych studia wyższe. Zorganizowała akcję pomocową dla rodziny poszkodowanej w wybuchu gazu z miejscowości k/ Myszyńca. Dwukrotnie uzyskała darowiznę z TVP na doposażenie ogniska wychowawczego w Lelsie. Przy współpracy Zarządu Gminnego TPD w Myszyńcu uzyskano z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w ramach programy Nestle Aguarel środki finansowe na kapitalny remont i wyposażenie w nowo powstałym Klubie Rodzinnym oraz w ognisku wychowawczym TPD. Uczestniczyła w pomocy dla powodzian ze Słubic. Zorganizowała kolonie dla 200. dzieci powodzian, przekazała im 200 wyprawek szkolnych oraz pozyskała artykuły żywnościowe, które zostały przekazane mieszkańcom Słubic. Jednym z ważniejszych aspektów pracy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ostrołęce jest organizacja wypoczynku letniego. Średnio 500 uczniów wyjeżdża na kolonie letnie a z półkolonii i zimowisk w miejscu zamieszkania korzysta ok. 450 dzieci. Powołała Rzecznika Praw Dziecka i Pedagoga Ulicy, którzy zostali przeszkoleni w ramach środków unijnych zorganizowanych przez Zarząd Główny TPD i uzyskali wymagane certyfikaty.

Wniosek i Uchwała Rady Miasta Ostrołęki