Krauze Henryk
Krauze Henryk – urodził w 1912 r. w Ostrołęce, wychowywał się w Wojciechowicach, ukończył Szkolę Podstawową i Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. W latach 1932-1934 uczęszczał do Państwowej Szkoły Ogrodniczej w Warszawie. Następnie wstąpił do szkoły podchorążych w Zambrowie. Po ukończeniu służby oficerskiej, w 1938 r. przeniesiony został do rezerwy w stopniu podporucznika. W okresie międzywojennym jest nauczycielem przysposobienia obronnego. Przed wybuchem II wojny światowej wstępuje na ochotnika do Batalionu Kurpiowskiego Obrony Narodowej, gdzie zostaje dowódcą plutonu zwiadu na odcinku granicy Polski i Prus wschodnich oraz okolic Różan-Miastkowo-Myszyniec, co opisuje w swoich rękopisach.
Przed świętami Bożego Narodzenia wraz z oddziałem zostaje ujęty przez gestapo i wywieziony do Kamieńska (stalag Ia). Po dwóch tygodniach zostaje wywieziony do oflagu XA w Itzehoe koło Hamburga. Po roku zostaje przewieziony do obozu w Sandbostel (oflag XB). Tam z grupą żołnierzy podejmuje próbę ucieczki. Niestety, ucieczka zakończyła się schwytaniem i wywózką do aresztu w Lubece. W kwietniu 1942 r. zostaje wywieziony do obozu w Woldenbergu – oflag IIC. Po wyzwoleniu i przezwyciężeniu wielu problemów powraca do Ostrołęki, gdzie zostaje aresztowany przez UB. Podejmuje pracę na PKP w Ostrołęce Następnie pracuje w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego i plastyki w nowo utworzonym gimnazjum w Ostrołęce, później w Liceum Pedagogicznym, Jednocześnie prowadził zajęcia w Technikum Budowlanym i kończy studnia na AWF w Warszawie.
Henryk Krauze pełnił wiele funkcji społecznych promujących Ostrołękę i kurpiowszczyznę. Był Prezesem Związku Powiatowego PTTK, radnym Miejskiej Rady Narodowej przez 4 kadencje (1978–1983), członek grupy nauczycielskiej plastyków „Mazowsze” i „Nałęczów” przy Zarządzie Głównym ZNP, członek Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki. Uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Podarował w 1976 r. 18 eksponatów/obrazów do Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. W 1976 r. w uznaniu dorobku twórczego Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu tytuł artysty i plastyka. Jego twórczość obejmuje ponad 400 prac – obrazów olejnych, grafik przedstawiających Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpi. Publikacje poświęcone jego twórczości: Dawna Ostrołęka, Kapliczki kurpiowskie, Ostrołęka w rysunkach H. Krauze. Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w kościele w Wojciechowicach oraz pomnik szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema. Wykonał projekt medalu 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia zasłużony dla woj. Ostrołęckiego oraz wykonał projekt pomnika Żydów ostrołęckich. Wykonał kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, który został zniszczony w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze. Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele wysokich odznaczeń i nagród, m.in.: Odznaka Działacza Kultury (1970), Złoty Krzyż Zasługi (1972 r.), Medal 600-lecia Ostrołęki (1973 r.), Złota Odznaka PTTK (14.03.1974 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1977 r.), Medal za zasługi dla woj. ostrołęckiego (1978 r.), Medal pamiątkowy Bitwy pod Ostrołęką (1981 r.),Medal Wojny Obronnej 39 (1983 r.), Nagroda I stopnia Ministra Oświaty, odznaka honorowa „Za zasługi dla miasta Ostrołęki” (2024).