Lewandowska Czesława
Pani Czesława Lewandowska od 1999 r. współpracuje z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Chrystiana” Oddział Miejskiej w Ostrołęce, a od 2004 r. jest członkiem tego Stowarzyszenia. Wspólnie organizuje wystawy twórców ludowych, warsztaty dla dzieci i młodzieży zarówno w siedzibie Stowarzyszenia jak również w szkołach i przedszkolach, a ostatnio zorganizowali wspólnie warsztaty dla nauczycieli, które cieszyły się bardzo dużym uznaniem, dlatego chcą je kontynuować rozszerzając ofertę możliwości. Pani Czesława Lewandowska jest laureatką wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich. Jej prace można podziwiać na całym świecie, wiele bowiem zespołów polskiej Polonii w swych strojach posiada fartuchy wykonane właśnie przez Panią Czesławę. Swojej Działalności nie kończy na terenie miasta czy powiatu. Z propozycją warsztatów twórczych wychodzi na teren całego Mazowsza a nawet sąsiednich województw, gdzie mile jest widziana a jej prace są podziwiane. Pani Czesława jest osobą zaangażowaną w życie społeczne naszego miasta. Oprócz warsztatów twórczych i wystaw, wykonuje wiele elementów dekoracji do szkół i przedszkoli z okazji różnych rocznic, a jej prace są licytowane podczas balów charytatywnych. Pani Czesława Lewandowska, gdzie może tam reprezentuje Ostrołękę jako miasto, które dba o tradycję swych przodków, nie zapomina korzeni i pokazuje piękno Kurpiowskiego regionu. Jest ambasadorem kurpiowszczyzny i miasta Ostrołęki.
Urodziła się w 1953 r. we wsi Wejdo, w gminie Łyse, w sercu kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Mieszka w Ostrołęce.
Jest wszechstronnie uzdolniona, specjalizuje się w koronce szydełkowej, wykonuje także prace z zakresu plastyki obrzędowej: kwiaty z bibuły, palmy, pająki, kierce i ozdoby choinkowe. Najbardziej znane są jej koronki. Wykonała tysiące szydełkowych wstawek do kurpiowskich fartuchów. W latach 1970-1987 współpracowała ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka” z siedzibą w Kadzidle. Opracowała swoje autorskie wzory koronek szydełkowych fartuchów, obrusów i serwetek. Samodzielną twórczość rozpoczęła od 1977 r. Twórczyni przedstawiała swoje prace w wielu konkursach uzyskując znaczące nagrody. W 1999 r. otrzymała nagrodę w kategorii twórczości dorosłych w konkursie plastyczno-literackim „Otwórzcie serca Chrystusowi na wejście w III tysiąclecie chrześcijaństwa.
Jest przewodniczącą Grupy „Radosna Twórczość” działającej w ramach Stowarzyszenia „Unikat-przyjazna gmina” z Ostrołęki. Od 2011 r. bierze udział w kiermaszach świątecznych w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Prezentowała swoje prace na targach sztuki ludowej w Kazimierzu Dolnym i na lubelskich Jarmarkach Jagiellońskich, gdzie w 2018 r. prowadziła warsztaty w ramach Letniej Szkoły Koronkarstwa. Pracuje z seniorami korzystającymi z zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Od 1997 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Przez jedną kadencją pełniła funkcję sekretarza Zarządu Głównego STL.
Wielokrotnie nagradzana, w tym odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony dla kultury polskiej. W 2008 r. otrzymała nagrodę Prezesa Związku Kurpiów tzw. „Kurpikiem” za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego. W 2018 r. za szczególne zasługi dla promocji Mazowsza uhonorowana została Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego. Otrzymała medal Pro Masovia. W tymże roku została odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Czesława Lewandowska cieszy się sympatią mieszkańców Ostrołęki, którzy w plebiscycie „Babka z klasą” nagrodzili ją drugim miejscem. Otrzymała medal z okazji 50.lecia Konkursu na palmę wielkanocną przyznany najaktywniejszym uczestnikom konkursów. Otrzymała wiele nagród i stypendiów od lokalnych władz samorządowych.