Tonewo Jerzy Józef

Jerzy Tonewo ma niepodważalny wkład w rozwój piłki nożnej w Ostrołęce i w regionie – z jego inicjatywy w 1976 r. powstał Ostrołęcki Związek Piłki Nożnej. Został jego pierwszym prezesem. Był inicjatorem powstania klubów piłkarskich np. w Różanie, Czerwinie, wspomagał powstającego Orza Goworowo. W 1975 r. na terenie województwa działało tylko 7 klubów piłkarskich. W 1978 r. po akcji promocyjnej Tonewy i ówczesnego zarządu działały już 22 kluby, w których zarejestrowanych było 525 piłkarzy.

Przyczynił się do budowy w 1972 r. trybun stadionu w Ostrołęce przy ulicy Witosa, by w 1973 r. przyjąć uczestników spartakiady. Inicjował budowę szatni dla zawodników, hotelu MOSiR, ale też i sadził sosny na miejskim stadionie.

Jeszcze jako czynny zawodnik uzyskał uprawnienia trenerskie i trenował najmłodsze grupy ostrołęckich piłkarzy (a przewinęło się tam setki chłopców). Prowadził przez wiele lat drużyny trampkarzy i juniorów, pracując równocześnie jako trener drużyny seniorskiej i osiągał z nią bardzo dobre wyniki na III szczeblu rozgrywkowym, gdzie pierwsze dwa szczeble obejmowały cały kraj.

Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. był trenerem-koordynatorem wszystkich reprezentacji juniorskich województwa ostrołęckiego i aktywnym działaczem Wojewódzkiej Federacji Sportu. W 1981 r. razem z trenerem Zalewskim doprowadzili spartakiadową reprezentację Narwi Ostrołęka do 8. miejsca w Polsce. Spartakiada była wówczas odpowiednikiem Mistrzostw Polski juniorów młodszych. Tam w elitarnym szesnastodrużynowym gronie młodzi ostrołęczanie rywalizowali z Widzewem Łódź, Śląskiem Wrocław, Stalą Mielec czy Lechem Poznań. Występ Narwi był jedną z największych niespodzianek Mistrzostw (po ogólnopolskich kwalifikacjach i pierwszej rundzie niebiesko-czerwoni walczyli w Zielonej Górze m.in. z Widzewem i Śląskiem – Mistrzem i czwartą drużyną Polski – o miejsca 5-8). Jako zastępca trenera Zalewskiego poprowadził rocznik 1996 Narwi Ostrołęka w rozgrywkach ligowych.

Działał w strukturach MZPN:

  • jako działacz: OZPN Ostrołęka (1976, pierwszy prezes), Wojewódzka Federacja Sportu w Ostrołęce (1982-84, trener-koordynator drużyny juniorów, w 1984 1/8 Mistrzostw Polski juniorów);
  • jako zawodnik: Turbina Ostrołęka (1960-62), MZKS Ostrołęka (1962-68), Chełmianka Chełm (1968; poza MZPN), MZKS Ostrołęka (1968-73). Reprezentant WOZPN w meczach pomiędzy OZPN-ami i międzynarodowych (NRD, Czechosłowacja, ZSRR), także na Mistrzostwach Polski juniorów 1966 w Krakowie;
  • jako szkoleniowiec: Narew Ostrołęka (1976-78), drużyna spartakiadowa Narew Ostrołęka (1981 – 5. miejsce w Polsce), Wojewódzka Federacja Sportu w Ostrołęce (j.w. tj. 1982-84, trener-koordynator drużyny juniorów, w 1984 1/8 Mistrzostw Polski juniorów), Narew Ostrołęka (2004, juniorzy); Narew Ostrołęka (2011, trampkarze).

Od 1960 r. związany z ostrołęcką piłką nożną, a z Narwią Ostrołęka od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego; piłkarz, trener seniorów i młodzieży, działacz związkowy, współtwórca klubów piłkarskich w nowo powstałym województwie ostrołęckim (np. SKR Różan), współtwórca i pierwszy prezes OZPN Ostrołęka. Zasłużony działacz kultury fizycznej na terenie byłego województwa ostrołęckiego.

Wniosek i Uchwała Rady Miasta Ostrołęki